Syndetics cover image
Image from Syndetics

Gran : grann, grandios och rik / text: Bengt Ehnström ; illustrationer: Martin Holmer.

By: Contributor(s): Material type: TextTextLanguage: Swedish Series: CBM:s skriftserie ; 115Publisher: [Uppsala] : SLU, Centrum för biologisk mångfald, [2019]Manufacturer: 2019Copyright date: ©2019Description: 128 sidor illustrationer 22 cmContent type:
  • text
Media type:
  • unmediated
Carrier type:
  • volume
ISBN:
  • 9789188083234
Subject(s): Genre/Form: DDC classification:
  • 582.16 23/swe
Other classification:
  • Ufga
Contents:
Städsegrön med korta barr -- Granplantor lever farligt -- Unggranarna lockar många kryp -- Den gamla granskogens rika värld -- Mångfalden i den nyligen döda granen -- Live5t i den gamla döda granen -- Ett urval av granens artrika värld -- Åtgärder för mångfald i granskogen
Summary: Granen är ett av skogens viktigaste nyttoträd och ett av de artrikaste om bestånden är av olika åldrar. Den används för många olika ändamål och vi har tagit in den i finrummet särskilt till julen. Men många fler i skogen är beroende av granen. Genom Bengt Ehnströms insekts- och insiktsfulla text och Martin Holmers förträffliga illustrationer får granens biologiska mångfald liv i boken.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Date due Barcode Item holds
Böcker Böcker Hylte folkbibliotek Bibliotek Vuxen Uf (Browse shelf(Opens below)) Available 80062985462
Total holds: 0

Städsegrön med korta barr -- Granplantor lever farligt -- Unggranarna lockar många kryp -- Den gamla granskogens rika värld -- Mångfalden i den nyligen döda granen -- Live5t i den gamla döda granen -- Ett urval av granens artrika värld -- Åtgärder för mångfald i granskogen

Granen är ett av skogens viktigaste nyttoträd och ett av de artrikaste om bestånden är av olika åldrar. Den används för många olika ändamål och vi har tagit in den i finrummet särskilt till julen. Men många fler i skogen är beroende av granen. Genom Bengt Ehnströms insekts- och insiktsfulla text och Martin Holmers förträffliga illustrationer får granens biologiska mångfald liv i boken.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha